ΕΠΟΜΕΝΗ

Έλλειψη: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ
Αυτή η ιστοσελίδα είναι ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΑΣ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΜΑΣ

Για τις υπόλοιπες δραστηριότητες, θα υπάρξει ενημέρωση της ιστοσελίδας αργότερα.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2006-2007

1η  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΜΕ ΘΕΜΑ «ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ».

Υλοποιήθηκε το πρόγραμμα Π.Ε. (Δείτε το πρόγραμμα πατώντας εδώ)

Πατήστε κάτω και βρείτε πρακτικό Συλλόγου Διδασκόντων & Σχέδιο Προγράμματος Π.Ε.

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Π.Ε.

2η ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2006-2007

*      ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΜΦΙΑΛΩΣΕΩΣ ΝΕΡΟΥ «ΙΟΛΗ» & ΣΤΟ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΟ «AURORA», ΣΤΟ ΓΟΡΓΟΠΟΤΑΜΟ.

*            ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Π.Ε. ΣΤΟ Κ.Π.Ε ΣΤΥΛΙΔΑΣ.

Το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο Κ.Π.Ε Στυλίδας, στις 4/6/2007  και παρακολούθησε τα εξής ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ:

1. "Ελιά το δώρο των Θεών".

2. "Σχολικός κήπος".

*      3η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψη

4η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΜΟΡΦΕΣ ΘΕΑΤΡΟΥ».

Πατήστε  εδώ για να βρείτε σχέδιο υποβολής Πολιτιστικού Προγράμματος

Υλοποιήθηκε το Πολιτιστικό Πρόγραμμα  (Δείτε το πρόγραμμα πατώντας εδώ)

********Σας πληροφορούμε ότι οι στολές του προγράμματος είναι διαθέσιμες σε οποιοδήποτε σχολείο τις χρειαστεί. Απαραίτητη προϋπόθεση, η συνεννόηση με την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Προγραμμάτων Νομού Φθιώτιδας, ή με το Σύλλογο Διδασκόντων του 2/Θ Δημοτικού Σχολείου Καστρίου Φθιώτιδας.

************Φωτογραφίες των Προγραμμάτων μπορείτε να δείτε στις φωτογραφίες μας.

5η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΤΟΥ

ΓΥΜΝΑΣΤΗ κου ΤΣΙΑΜΑΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΛΕΪ-ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πραγματοποιήθηκαν δύο αθλητικές συναντήσεις των ομάδων βόλεϊ & χάντμπολ, στις 7/5/2007 και 14/5/2007 αντίστοιχα, υπό την επίβλεψη του γυμναστή μας κυρίου Τσιάμαλου Χρήστου.

Οι Δάσκαλοι και η Νηπιαγωγός των σχολείων μας, δίνουμε συγχαρητήρια τόσο στα παιδιά, όσο και στο γυμναστή τους για τις δραστηριότητες αυτές.

ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

Την Παρασκευή 9/2/2007, έγιναν μαθητικές εκλογές και υπήρξε εκλογή του Πενταμελούς Μαθητικού Συμβουλίου. Η σύνθεσή του είναι η εξής:

1. Σκαρλάτου Ηλιάνα  ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Παππά Ειρήνη ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Αθανασοπούλου Λιάνα ΤΑΜΙΑΣ

4. Στεφανή Βάσω ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Βεϊζή Οξάνα ΜΕΛΟΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2007-2008.

κουκκίδα

Προγραμματίστηκε επίσκεψη του κου Μανδηλαρά Φίλιππου συγγραφέα παιδικού βιβλίου, για τις 2 Απριλίου 2008 ημέρα παιδικού βιβλίου, μέσω του ΕΚΕΒΙ.

κουκκίδα

Προγραμματίστηκε επίσκεψη στο Κ.Π.Ε Στυλίδας, για παρακολούθηση προγράμματος με θέμα "ΤΟ ΔΑΣΟΣ".

κουκκίδα

Πραγματοποιήθηκαν μαθητικές εκλογές και υπήρξε εκλογή  Εξαμελούς Μαθητικού Συμβουλίου. Η σύνθεσή του είναι η εξής:

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΕΙΡΗΝΗ ΠΑΠΠΑ

ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΥΡΤΑΓΓΙΑΣ

ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ

ΤΑΜΙΑΣ: ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΠΑ

ΜΕΛΗ: ΣΤΕΛΙΟΣ ΜΠΗΤΟΣ, ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΖΙΝΑΒΟΣ

Φωτογραφίες των εκλογών υπάρχουν στη σελίδα "ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ".

κουκκίδα

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΘΕΜΑ: "ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΑΞΙΔΕΥΩ...".

κουκκίδα

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ: "ΔΡΟΜΟ ΠΑΙΡΝΩ ΔΡΟΜΟ ΑΦΗΝΩ...".

κουκκίδα

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ: "ΤΟ ΔΑΣΟΣ".

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ.
κουκκίδα

Στις 22/1/2008 έγινε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των σχολείων μας.

(ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

κουκκίδα

Στις 22/1/2008, έγινε από τους μαθητές των σχολείων μας δεντροφύτευση, στο χώρο του μπάσκετ  του Δ.Δ. Καστρίου.

Τα δενδρύλλια ήταν ευγενική προσφορά του κυρίου Στέφανου Παπαϋφαντή και υπήρξε συμμετοχή του Δήμου με τον εκπρόσωπό του αντιδήμαρχο κο Βασίλη Σκουρογιάννη, καθώς και του Τοπικού Συμβουλίου με συμμετοχή του Προέδρου κου Βαγγέλη Λιασκώνη.

(ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

κουκκίδα

Στις 20/2/2008, στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας, επισκέφθηκε το σχολείο μας η κυρία Ηρώ Συλεούνη, μέλος του Ερυθρού Σταυρού  και παρουσίασε στους μαθητές πρόγραμμα πρώτων βοηθειών.

κουκκίδα

Στις 22/2/2008, στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγεία που πραγματοποιεί το σχολείο μας, συνεργαστήκαμε με το Α.Τ. Μακρακώμης και κάναμε ενημέρωση των διερχόμενων από το Καστρί οδηγών.

Πατήστε εδώ και δείτε μια πιθανή εξέλιξη του μέλλοντος μας, λόγω έλλειψης νερού.

Στις 2/4/2008, ημέρα παιδικού βιβλίου, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο συγγραφέας παιδικού διηγήματος κος Φίλιππος Μανδηλαράς. Υπήρξε γνωριμία των μαθητών μαζί του και παιχνίδι βασισμένο πάνω σε βιβλία που οι μαθητές είχαν από πριν επεξεργαστεί.

Στις 4/4/2008 και στις 11/4/2008, επισκέφτηκε τα σχολεία μας κλιμάκιο του ΚΕΚΥΚΑΜΕΑ και παρουσίασε πρόγραμμα ευαισθητοποίησης των μαθητών απέναντι σε παιδιά με ειδικές ανάγκες.

ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ "ΔΡΟΜΟ ΠΑΙΡΝΩ ΔΡΟΜΟ ΑΦΗΝΩ..." ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ "ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΑΞΙΔΕΥΩ..." ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ. ΓΙΑ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΝΟΜΟΥ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ.

Ελπίζουμε η προσπάθεια να συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά. Καλό καλοκαίρι.